Czy wszystkie ptaki wędrują?

Zimorodek to bardzo uroczy ptak, który z dumą przedstawia rodzinę zimorodkowatych. Jest to rybożerny ptak o niewielkich rozmiarach. Środkowa Europa, północna Afryka i południowa Azja, to typowe regiony zamieszkiwania tych osobników. Regularne wędrówki nie są niewątpliwie zapisane w naturze zimorodka.

Niektóre osobniki decydują się na zimowanie nad zamarzającymi zbiornikami wodnymi, inne zaś wędrują w kierunku południowej części lęgowego areału. Biototypem zimorodka są czyste, śródlądowe wody, które szalenie często mają dosyć strome brzegi ze zwisającymi korzeniami oraz gałęziami. Zimorodki wykorzystują je jako idealny punkt obserwacyjny.

Ptaki wędrówka

Krępa sylwetka i krótki ogon to dwie zasadnicze cechy, które opisują budowę ciała tego ptaka. Zimorodek zwyczajny nie wykazuje także wyraźnego dymorfizmu płciowego. Samiec i samica nie są mimo to w 100% takie same. Dorosła samica zimorodka zwyczajnego posiada czerwonawą żuchwę, która u samca, tak samo zresztą jak cały dziób, jest w kolorze czarnym. Czytaj dalej Czy wszystkie ptaki wędrują?