Jaki klimat lubią ptaki?

Czajka pospolita to wędrowny ptak, będący jednym z przedstawicieli rodziny sieweczkowatych. Czajka pospolita zamieszkuje nie tylko prawie Obszary całej Europy, ale również rejony od umiarkowanej strefy Azji, aż po Pacyfik. Warto podkreślić w tym miejscu także, że aż 75% europejskiej populacji czajki zwyczajnej pomieszkuje w takich krajach jak Holandia, Polska, a także (północne) Niemcy.

W naszym kraju czajka pospolita szczególnie upodobała sobie zaś wschód, na którym to pomieszkuje najliczniej. Najczęściej zobaczyć ją można w niższych partiach gór. Czajka pospolita to ptak, który musi żyć w odpowiedniej strefie klimatycznej, dlatego okres zimy spędza między innymi w Europie Zachodniej, wyspach zlokalizowanych na wschodnim Atlantyku, albo też na Bliskim i Dalekim Wschodzie.

Ptaki a klimat

Czajkę zwyczajną swobodnie uznać można również za jednego z najbardziej popularnych ptaków błotnych. Kluczową cechą wyglądu zewnętrznego czajki zwyczajnej jest brak dymorfizmu płciowego,  a zatem wygląd obojgu płci nie różni się między sobą. Różnica wynika jednak z wyrastających z tyłu głowy długich piór, które układają się w charakterystyczny czub, który u samca jest dłuższy o mniej więcej 2 centymetry.

Dobrze jest zwrócić również uwagę na białe kropeczki, którymi pokryte są czarne pióra głowy, szyi , a także piersi osobnika damskiego. Czajka pospolita jest osobnikiem, mającym czarno-białym upierzeniem. W dodatku na wierzchu jego ciała można dostrzec zieloną, a na skrzydłach purpurową, poświatę. Ogon czajki zwyczajnej jest barwy białej, a na jego końcu widoczna jest czarna plama, po której to zawodowcy bez wahania umieją rozpoznać, że jest to dokładnie ten gatunek ptaka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *