Co ptaki jedzą?

Robiąca charakterystyczna kółka kukułka to, kojarząca się chyba każdemu z nas, oznaka wiosny. Kukułka zwyczajna to wędrowny ptak średniej wielkości, który dumnie reprezentuje ród kukułkowatych. Zasięg zamieszkiwania kukułki zwyczajnej jest dosyć szeroki. Zamieszkuje ona strefę umiarkowaną , a także pokrytą lasami część Euroazji i Afryki. Występuje też na obszarach Azji i w Europie, w której skrupulatnie omija tylko i wyłącznie Islandię.

Nie da się jednoznacznie powiedzieć, jaka jest intensywność występowania tego ptaka na obszarze naszego kraju, bowiem w niektórych rejonach jest on bardziej, a w innych mniej, liczebny. Zwykle spotkać go można na niżowym obszarze kraju. Lubi on także różne krajobrazy- począwszy od lasów i zadrzewień, przechodząc przez tereny rolnicze, kończąc na pobliżu trzcinowisk znajdujących się przy wodnych zbiornikach.  Sylwetka kukułki zwyczajnej jest dosyć smukła. Jej ogon jest długi oraz klinowaty.

Pokarm dla ptaków

Ubarwienie samca i samicy wyraźnie pozwala na rozróżnienie płci osobników. Samiec posiada jasnoszary wierzch ciała, głowę, szyję i pierś, natomiast ogon jest wyraźnie ciemniejszy, z białymi plamami oraz charakterystyczną pręgą końcową. Spód ciała pokrywa z kolei poprzeczne prążkowanie w kolorze biało-szarym. Samice mają natomiast typowy rdzawy nalot na szyi.

Czasem można spotkać również samicę, które posiadają na całej powierzchni ciała ciemne, poprzeczne prążkowanie. Nasada dzioba oraz nogi u obydwu płci są koloru żółtego. W tym samym kolorze są także tęczówki kukułki zwyczajnej. Kukułka zwyczajna, jako jeden z reprezentantów kukułkowatych, jest przykładem występującego u ptaków zygodactyles, czyli specyficznego ukształtowania nóg. Dwa palce skierowane są do przodu, natomiast dwa kolejne w kierunku przeciwnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *